Меню сайту

Число Пі— математична константа, що виражає відношення довжини кола до довжини її діаметру. У цифровому вираженні  Пі починається як 3,141592 і має безконечну математичну тривалість.У американському написанні сьогоднішня дата виглядає як 3.14, звідси і пояснення, чому саме 14 березня проголошується це свято.Як вважають фахівці, це число було відкрите вавілонськими магами. Воно використовувалося при будівництві знаменитої Вавілонської башти. Проте недостатньо точне числення значення Пі призвело до краху всього проекту. Можливо, що ця математична константа лежала в основі будівництва легендарного Храму царя Соломона.Свято числа Пі збігається з днем народження одного з найбільш видатних фізиків сучасності - Альберта Ейнштейна.

 

В чому ж унікальність числа пі?

 

1. Вчені вважають, що кількість знаків у числі πі нескінченно. Їх послідовність не повторюється. Більш того, знайти повторення не вдасться нікому і ніколи. Так як число нескінченно, воно може містити в собі абсолютно все, навіть симфонію Рахманінова, Старий Завіт, ваш номер телефону та рік, у якому настане Апокаліпсис.

 

2. Пі пов'язано з теорією хаосу. До такого висновку прийшли вчені після створення обчислювальної програми Бейлі, яка показала, що послідовність чисел πі абсолютно випадкова, що відповідає теорії.

 

3. Обчислити число до кінця практично неможливо - це зайняло б занадто багато часу.

 

4. Пі - ірраціональне число, тобто його значення не можна висловити дробом.

 

5. Пі - трансцедентне число. Його не можна отримати, зробивши якісь алгебраїчні дії над цілими числами.

 

6. Тридцять дев'ять знаків після коми в числі πі достатньо для того, що обчислити довжину кола, що оперізує відомі космічні об'єкти у Всесвіті, з похибкою в радіус атома водню.

 

7. Число πі пов'язане з поняттям «золотого перетину». В процесі вимірювань Великої піраміди в Гізі археологи з'ясували, що її висота відноситься до довжини її заснування, так само як радіус окружності до її довжині.

 

 Цікаві факти про число пі

У 2010 році співробітник компанії «Yahoo» математик Ніколас Чже зміг обчислити в числі πі два квадрильйони знаків після коми (2x10 ). На це пішло 23 дні, і математику знадобилося безліч помічників, які працювали на тисячах комп'ютерів, об'єднаних за технологією розсіяних обчислень. Метод дозволив провести розрахунки з такою феноменальною швидкістю. Щоб обчислити те саме на одному комп'ютері, було б більше 500 років. Для того, щоб просто записати все це на папері, знадобиться паперова стрічка більше двох мільярдів кілометрів завдовжки. Якщо розгорнути такий запис, кінець вийде за межі Сонячної системи.

 Китаєць Лю Прат встановив рекорд із запам'ятовування послідовності цифр числа π. Протягом 24 годин 4 хвилин Лю Прат назвав 67 890 знаків після коми, не допустивши жодної помилки.

 У кращих традиціях πі, присвячений не один, а цілих два дні в році! У перший раз День πі святкують 14 березня. Вітати одне одного треба рівно о 1год, 59 хвилин 26 секунд. Таким чином, дата і час відповідають першим знаків числа - 3,1415926. Вдруге свято πі відзначають 22 липня. Цей день пов'язують з так званим «наближеним π», який Архімед записував дробом . Зазвичай у цей день π студенти, школярі та вчені влаштовують забавні флеш-моби і акції. Математики, бавлячись, з допомогою πі обчислюють закони падаючого бутерброда і дарують один одному жартівливі нагороди.Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання