Меню сайту

Розробка урок з математики  в 6 класі з використанням ППЗ «Математика, 6 клас».

Тема. Пряма пропорційна залежність.

Мета:

  • продовжити роботу з формування вмінь складати пропорції для розв'язування задач на пряму пропорційну залежність величин;                        вдо­сконалювати ці вміння під час розв'язування більш складних задач та задач на пропорційний поділ;
  • з метою розвитку  мислення: розвивати вміння аналізувати навчальний матеріал, умову задачі, хід розв’язання задач;порівнювати подібні матеріали; систематизувати, встановлювати зв’язки нового з раніше вивченим;
  • сприяти  формуванню  рішучості і упевненість під час прийняття рішень, інтерес до математики; позитивне  ставлення до праці; формувати навички колективного виконання роботи.

Тип уроку: засвоєння вмінь та навичок

Наочність  та обладнання:комп’ютер, проектор, екран,

ППЗ «Математика.6клас»(урок №54).

Хід уроку

І.  Організаційний етап

Перевірка готовності  учнів до уроку, налаштування на роботу

Учитель. Притча  «Ціль»

В Стародавньому Римі жив один справжній  майстер стрільби з лука. Він навчав багатьох учнів. Одного разу він прикріпив  на дереві мішень і  запитав кожного  учня, що він бачить.

Один  відповів:«Я бачу дерево і мішень на ньому.»

Другий  сказав:«Я бачу стовбур дерева, листя, сонце, птахів на небі.»

Інші  відповіли те ж  саме.

Потім  Вчитель підійшов до свого кращого  учня і запитав:

«А що бачиш ти?»

Я не можу бачити нічого, крім мішені, - такою була відповідь…

Учитель повернувся до інших  учнів і сказав:

«Тільки та людина може досягти мети, яка бачить перед собою конкретну ціль».

 А метою  нашого сьогоднішнього заняття є вдосконалення навичок розв’язання текстових задач.

ІІ. Перевірка домашнього завдання

 

 ІІІ. Формування теми, мети і завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності за допомогою ППЗ

 

 

Крок 2: Вступ.

Мета:спонукати учнів виконувати  розв’язання звичайних математичних задач та застосовувати висновки при розв’язанні нових задач

IДикторський супровід

Комп’ютер підхватив вірус та потребує допомоги. Потрібно розв’язати задачі, щоб вилікувати  операційну систему комп’ютера .

ІV. Відтворення знань за допомогою ППЗ

 

 

 

 


$Розв’язання задачі за допомогою пропорції

 Дикторський супровід

З десяти кілограмів яблук виходить 8 кілограмів яблучного пюре. Скільки пюре вийде із сорока чотирьох кілограмів яблук?

Нехай із сорока чотирьох кілограмів яблук виходить х кілограмів пюре. Запишемо умову задачі у вигляді такої схеми:

10 кг — 8кг;

44 кг — х кг.

х = 35,2 (кг) — маса пюре.

Маса яблучного пюре – 35,2  кілограма.

 

 

 

$Знаходження відстані на карті за допомогою пропорції

Дикторський супровід

Відстань між Києвом і Тернополем - 360 кілометрів. Яка відстань між цими містами на карті з масштабом 1 до п’яти мільйонів?

Оскільки масштаб карти 1: 5 000 000, то одному сантиметрові на карті відповідає 5 000 000  сантиметрів, тобто 50 кілометрів на місцевості.

Нехай відстань між Києвом і Тернополем на карті становить х см.

Тоді:

1 см — 50 км;

х см — 360 км.

 

5 000 000 см = 50 км

 

 

 $Задача на сплав 13:3:4

Дикторський супровід

Сплав складається з міді, цинку і нікелю, маси яких відносяться як 13:3:4. Обчисліть масу сплаву, якщо для його виготовлення використали 1,8 кілограми цинку.

Відношення 13 : 3 : 4 означає, що у сплаві на мідь припадає 13 частин, на цинк — 3 таких самих за масою частини, на нікель — 4 частини.

Нехай маса сплаву дорівнює х кілограмів. Тоді:

20 частин — х кг;

З частини — 1,8 кг.

Відповідь. Маса сплаву – 12 кілограмів

 

 
   

 

 

 

 

 

 

 


‰ Фізкультхвилинка

Дід Мороз запрошує на физкультхвилинку.

 

 

V. Вдосконалення вмінь

Розв’язання задач на пряму та обернену пропорційність

Задача

У три шкільних портфелі вміщаються  12 дорослих їжаків. Скільки потрібно таких портфелів, щоб принести в школу за один раз 316 дорослих їжаків?

                               Портфелі          Їжаки

     1 випадок                 3                    12                    Пряма

                                                                            пропорційність                         

     2 випадок                  х                  316             

     Отже, щоб принести в школу за один раз 316 їжаків, необхідно 79 портфелів. Відповідь. 79 портфелів.

Задача

Швидкість стріли, яку випустив із лука Іван Царевич, 50 км/год. Стріла долетіла до Царівни Жаби за 2 години. Швидкість Івана Царевича 5 км/год. За скільки годин добереться Іван до своєї нареченої?

Залежність між швидкістю руху і часом буде оберненою пропорційністю, так як зі зменшенням швидкості руху час збільшується у стільки ж разів.                  

 Швидкість                Час

 Стріла                 50 км/год.                2 год.      Обернена

                                                                           пропорційність

Іван Царевич        5 км/год.                х год.

Відповідь. 20 годин.

VІ. Підсумки уроку

Ігровий момент

Уявіть собі, що на Землі відбулася плутанина і для процесів, що описуються прямою пропорційністю, використовують обернену пропорційність та навпаки.

Тоді ми б говорили:

-         Чим більше купуєш цукерок, тим …( менше сплачуєш грошей),

-         Чим довше горить свічка, тим …( вона коротше).

Придумайте свої переплутані висновки.

 

  

 

    IДикторський супровід

 

 

 

 

 

Виставити бали найбільш активним учням

VІІ. Домашнє завдання

(за підручником «Математика, 6 (автори А.Г. Мерзляк,В.Б. Полонський, М.С. Якір). – Харків : Гімназія )

1)    Повторити теоретичний матеріал п.23. 2)Розв’язати №704,706.

 

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання